Vítáme Vás na stránkách oddílu všestrannosti mladších a starších žákyň, dorostenek a žen. Věnujeme se přípravě na závody ve všestrannosti a Teamgymu.

O Teamgymu

Gymnastická soutěž TeamGym vznikla na půdě Evropské gymnastické federace UEG v roce 1994, tehdy ještě pod názvem Euroteam. Tato nová soutěžní forma gymnastiky je určena pro družstva žen, mužů či družstva smíšená. Od roku 1995 zaznamenává dynamický rozvoj ve všech evropských zemích. Soutěž tohoto druhu v České republice výrazně chyběla, navíc na mezinárodním poli je soutěž určena převážně pro závodníky dorostového věku a pro dospělé závodníky (minimální věková hranice pro mezinárodní soutěže je 16 let).

O atraktivnosti soutěže svědčí fakt, že v roce 2006 se mistrovství České republiky zúčastnilo 34 družstev (400 soutěžících) z různých sportovních organizací České republiky, včetně dvou družstev zahraničních.

Obrovského úspěchu dosáhla družstva ČR na druhém mistrovství Evropy EUROTEAM v květnu 1998 v Dánsku - Českou gymnastickou federaci reprezentovala na tomto mistrovství Evropy celkem čtyři družstva a hned dvě získala v obrovské konkurenci zejména skandinávských zemí medailové umístění: družstvo FTVS USK Praha získalo první místo a zlaté medaile a družstvo Sokol Brno třetí místo a bronzové medaile.

TeamGym x TeamGym Junior
V České republice se soutěží ve dvou podobných soutěžích. Pro závodníky nad 16 let je určena soutěž TeamGym, ve které se soutěží podle mezinárodních pravidel. V této soutěži se také konají mistrovství Evropy a další mezinárodní soutěže.
Pro mladší závodníky a starší závodníky s nižší výkonností byla Českou gymnastikou federací vytvořena pravidla TeamGym Junior, která jsou jednodušší obdobou pravidel TeamGym. V této soutěži se pravidelně konají mistrovství republiky a další soutěže.

Tři disciplíny
Soutěž TeamGym i TeamGym Junior zahrnuje 3 disciplíny. Pohybovou skladbu, ve které se představují všichni závodníci družstva. Dále akrobacii, kde 3x za sebou závodí vždy 6 nejlepších závodníků družstva na akrobatickém páse. Nakonec malou trampolínku, kdy se opět 6 nejlepších závodníků odráží z malé trampolínky a dopadá do duchen, to vše ve třech rychlých sériích. Družstvo s nejvyšším počtem bodů ze všech třech disciplín se stává vítězem soutěže.

 

zdroj: www.gymfed.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27.01.2015 15:15:34
Katka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one